Przelicznik jednostek prędkości

reklama

Przelicznik jednostek prędkości szybko zamieni jedną jednostkę prędkości na pozostałe. W formularzu poniżej wprowadź wartość, którą chcesz przeliczyć (np. 1 m/s). Pozostałe pola zostaną automatycznie wypełnione wynikami.

Jednostka prędkości

Podstawową jednostką prędkości w Układzie SI jest metr na sekundę m s-1.

Jednostki prędkości służą nam do opisywania prędkości, czyli wielkości fizycznej określającej szybkość zmiany położenia ciała względem układu odniesienia.

Przelicznik jednostek prędkości

Formularz powyżej zawiera dziewięć różnych jednostek prędkości, które są przeliczane między sobą. Są to:

Jednostki prędkości

Na co dzień każdy z nas ma do czynienia z prędkością. W Polsce najbardziej popularne jest jej określenie w kilometrach na godzinę (km/h). W krajach anglosaskich prędkość podaje się w milach na godzinę (mph, z angielskiego: miles per hour). Dzięki naszemu narzędziu łatwo przeliczysz: 100 km/h = 62,137119 Mph oraz 100 Mph = 160,9344 km/h

Na morzu prędkość podaje się w węzłach (z angielskiego: knot). 1 węzeł = 1,852 km/h.

Prędkość dźwięku zależy od substancji, w jakiej się rozchodzi oraz od jej temperatury. W naszym kalkulatorze przeliczania jednostek prędkości, wykorzystana jest prędkość dźwięku w powietrzu przy temperaturze 15°C. Jeśli temperatura jest niższa, to prędkość jest mniejsza: dla 0°C wynosi 331,8 km/h a dla -40°C wynosi 306,5 km/h. Dla wyższych temperatur prędkość wzrasta i np.: dla 30°C wynosi 349,6 km/h a dla 40°C to 355,3 km/h.

Warto również wspomnieć o prędkości światła, która jest bardzo ważna w fizyce. Jest to stała fizyczna oznaczaną symbolem c, która jest prędkością rozchodzenia się fali elektromagnetycznej w próżni. Jej wartość to 299792458 m/s.

Podsumowanie

Przelicznik jednostek prędkości to darmowe narzędzie online, które zamieni jedną jednostkę prędkości na pozostałe. Jeśli brakuje tu jakiejś jednostki, koniecznie napisz do nas a my ją dodamy, abyś mógł z niej korzystać a nasz przelicznik jednostek prędkości stanie się jeszcze bardziej użyteczny dla Ciebie i pozostałych użytkowników.